Muzeum Śląska Opolskiego jest instytucją z ponad 100 letnią tradycją. Zostało założone w 1900 roku jako Muzeum Miejskie w Opolu (Städtische Museum Oppeln). W 1950 roku zmieniono jego nazwę na Muzeum Śląska Opolskiego, pod którą funkcjonuje obecnie.

Od początku istnienia Muzeum było placówką wielodziałową. Aktualnie tworzy ją siedem działów merytorycznych: Archeologiczny, Edukacji Muzealnej, Etnograficzny, Historyczny, Przyrody, Sztuki i Pracownia Konserwacji Zabytków.

W Opolu Muzeum posiada kilka obiektów wystawienniczych: barokowy gmach pojezuicki oraz nowy pawilon wystawowy tworzą Gmach Główny przy Małym Rynku 7. Tuż obok przy ul. św. Wojciecha  9 znajduje się Kamienica Czynszowa, a  przy ul. Ozimskiej 10 w budynku dziewiętnastowiecznej karczmy mieści się Galeria Muzeum Śląska Opolskiego. W Górze św. Anny znajduje się oddział instytucji – Muzeum Czynu Powstańczego.
Muzeum Śląska Opolskiego gromadzi, dokumentuje, konserwuje i upowszechnia zabytki związane z pradziejami, historią, kulturą i sztuką Śląska Opolskiego. Muzeum posiada również zbiory przyrodnicze.

Podstawą upowszechnienia działalności muzeum są zarówno wystawy stałe, jak i czasowe – o różnorodnej tematyce. Służą one jako baza do prowadzenia edukacji dzieci, młodzieży, studentów, jak i indywidualnych osób.
Wystawy stałe prezentowane w Muzeum to:

  • „Pradzieje i wczesne średniowieczne Opolszczyzny”
  • „Opole- gród, miasto, stolica regionu”- wystawa historyczna
  • „Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
  • „Sztuka środowiska Opolskiego po 1945 roku”
  • „W kręgu farmacji”
  • „Porcelana tułowicka- dar Antoniego Bilońskiego”
  • „Kamienica czynszowa z wnętrzami mieszczańskimi przy ul.św.Wojciecha 9”

Dział Edukacji Muzealnej Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zajmuje się upowszechnianiem i popularyzacją w zakresie szeroko pojętej wiedzy historycznej oraz regionalistycznej obejmującej swym zakresem całą Opolszczyznę. Pracownicy dokładają wszelkich działań przy popularyzacji wiedzy. W szczególności praca ich polega na zachęcaniu do zwiedzania muzeum, zainteresowania przeszłością, ale i teraźniejszością.
Podstawą upowszechnienia działalności muzeum są zarówno wystawy stałe, jak i czasowe – o urozmaiconej tematyce. Służą one jako podstawa do prowadzenia edukacji dzieci, młodzieży, studentów, ale i indywidualnych osób. Przybierają one różnorodne formy: lekcje muzealne, warsztaty plastyczne, jak również spotkania, organizowane w cyklach, które cieszą się dużą popularnością. Aby uatrakcyjnić ofertę współpracujemy z licznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, m.in. z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Młodzieżowym Domem Kultury, Narodowym Bankiem Polskim, Uniwersytetem Opolskim, Politechniką Opolską, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji – przy nowym projekcie „Fascynujący świat nauki”, jak również z licznymi placówkami szkolnymi.

Muzeum Śląska Opolskiego realizuje również zajęcia warsztatowe dla uczniów klas I-VI szkoły podstawowej w ramach projektu „Fascynujący świat nauki i technologii”, realizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com