Opolski Teatr Lalki i Aktora jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. Założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, od początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów, również z Czech i Słowacji. Zaangażowanie Smolki w stworzenie sceny o dużych ambicjach artystycznych, przyczyniło się do  przybliżenia teatru wielu oddanym widzom i pozwoliło na stworzenie sceny rozpoznawalnej w kraju. Te świetne tradycje kontynuowane są do dziś przez następców Smolki.

Od 1990 roku dyrektorem sceny jest Krystian Kobyłka, który w 1993 roku doprowadził do uniezależnienia sceny lalkowej od teatru dramatycznego. Kobyłka kontynuuje dobre tradycje teatru sprzed lat, ale jednocześnie otwiera teatr na język nowej dramaturgii, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Liczne premiery i prapremiery świetnych tekstów zwróciły na teatr uwagę ogólnopolskiej krytyki, jak również przyciągnęły do niego widzów także spoza kraju. Znakiem rozpoznawczym sceny stała się otwartość pracujących w nim twórców, ich świadomość języka współczesnej sztuki oraz chęć podjęcia dialogu na poważne tematy, zarówno z widzem dziecięcym, jak i dorosłym.

Od 1962 roku OTLiA jest również organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek – wyjątkowego przeglądu i konfrontacji najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze formy. Spektakle tworzone na opolskiej scenie lalkowej otrzymują liczne nagrody zarówno na festiwalach w kraju, jak i zagranicą. OTLiA uznawany jest za najlepszą scenę lalkową w Polsce. Teatr pokazywał swoje przedstawienia w wielu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Finlandii, byłej Jugosławii, na Ukrainie, Słowacji, w Szwecji, Izraelu i Hiszpanii, spośród których wiele doczekało się również rejestracji telewizyjnych.

Obok ambicji artystycznych bardzo ważna jest rozwijana w Teatrze koncepcja działań edukacyjnych. Teatr zatrudnia jedynego w Polsce pedagoga teatru, działającego na obszarze teatru dla dzieci. Prowadzone są lekcje teatralne przygotowywane przez aktorów, warsztaty problemowe i dyskusje do wybranych przedstawień. Organizowane są także pokazy przedpremierowe dla nauczycieli oraz premiery akademickie. Teatr bierze udział w ogólnopolskich projektach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny, m.in. Lato w Teatrze (http://www.latowteatrze.pl/), Teatr Polska (http://www.polska.e-teatr.pl/) czy Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana (http://www.dorman.e-teatr.pl/). W 2013 roku odbył się po raz pierwszy  szeroko zakrojony projekt z zakresu edukacji teatralnej, odbywający się pod nazwą TEATR. Poczuj to! (http://teatr-poczujto.tumblr.com/).

Opolski Teatr Lalki i Aktora realizuje również zajęcia warsztatowe dla uczniów klas I-VI szkoły podstawowej w ramach projektu „Fascynujący świat nauki i technologii”, realizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com