Zajęcia te realizowane będą w obiektach Uniwersytetu Opolskiego.
Celem zajęć jest aktywne podejście do nauki poprzez udział uczniów w ciekawych zajęciach z zastosowaniem eksperymentu jako metody pracy dydaktycznej, która stanowi podstawę zainteresowania ucznia tematem.
W pracowniach i laboratoriach Uniwersytetu Opolskiego, wyposażonych w nowoczesny sprzęt i przyrządy do doświadczeń uczniowie będą mogli w sposób aktywny badać otaczający ich świat korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości . Pracownicy naukowi będą mieli okazję pokazania uczniom bogactwa świata nauki.
W ramach zadania zaplanowano dla uczniów klas IV-VI cykl zajęć w formie wykładu z pokazem  z zakresu nauk ścisłych na temat:

  • „Od alchemii do chemii współczesnej”
  • „ Fizyka jest wszędzie”
  • „ Motoryzacja a środowisko”
  • „Ciekawostki z wnętrza ziemi”

i z zakresu nauk humanistycznych na temat:

  • „ Szukamy innych cywilizacji”

zgodnie z opracowanymi scenariuszami.
Jednorazowo w zajęciach będzie uczestniczyć ok. 100 uczniów wraz z opiekunami  według opracowanego harmonogramu. Zajęcia zaplanowane w ciągu dnia (w godzinach 8.30 -14.30) odbywać się będą na zasadzie rotacji 5 grup  pomiędzy prowadzącymi zajęcia. Położenie obiektu opolskiej uczelni umożliwia swobodne przemieszczanie się uczniów wraz z opiekunami pomiędzy salami wykładowymi, laboratoriami i pracowniami.
Zajęcia realizowane w ramach projektu na Uniwersytecie Opolskim są dla uczniów bezpłatne. Zapewniony jest dowóz i powrót do szkół. Podczas pobytu uczniowie otrzymają posiłek .
Przewiduje się niespodzianki, które uatrakcyjnią dodatkowo uczniom realizację procesu dydaktyczno-wychowawczego.
Uczniowie uczestniczący w tych zajęciach mają stanowić zalążek do odkrywania talentów w dziedzinach humanistycznych i ścisłych.

Udział w zajęciach odbędzie się wg następującego kryterium:

szkoły A – liczba uczniów do 70 – udział w zajęciach na uczelni - 15 uczniów
szkoły B – liczba uczniów 70 – 130- udział w zajęciach na uczelni - 20 uczniów
szkoły C – liczba uczniów powyżej 130 - udział w zajęciach na uczelni - 32 uczniów

Koordynator zadania: Grażyna Jurowicz

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com