- Szczegóły
- Grażyna Jurowicz
- Kategoria: Zajęcia na uczelniach
- Opublikowano: 12 listopad 2013
- Odsłony: 5407
Zajęcia te realizowane będą w obiektach Uniwersytetu Opolskiego.
Celem zajęć jest aktywne podejście do nauki poprzez udział uczniów w ciekawych zajęciach z zastosowaniem eksperymentu jako metody pracy dydaktycznej, która stanowi podstawę zainteresowania ucznia tematem.
W pracowniach i laboratoriach Uniwersytetu Opolskiego, wyposażonych w nowoczesny sprzęt i przyrządy do doświadczeń uczniowie będą mogli w sposób aktywny badać otaczający ich świat korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości . Pracownicy naukowi będą mieli okazję pokazania uczniom bogactwa świata nauki.
W ramach zadania zaplanowano dla uczniów klas IV-VI cykl zajęć w formie wykładu z pokazem z zakresu nauk ścisłych na temat:
- „Od alchemii do chemii współczesnej”
- „ Fizyka jest wszędzie”
- „ Motoryzacja a środowisko”
- „Ciekawostki z wnętrza ziemi”
i z zakresu nauk humanistycznych na temat:
- „ Szukamy innych cywilizacji”
zgodnie z opracowanymi scenariuszami.
Jednorazowo w zajęciach będzie uczestniczyć ok. 100 uczniów wraz z opiekunami według opracowanego harmonogramu. Zajęcia zaplanowane w ciągu dnia (w godzinach 8.30 -14.30) odbywać się będą na zasadzie rotacji 5 grup pomiędzy prowadzącymi zajęcia. Położenie obiektu opolskiej uczelni umożliwia swobodne przemieszczanie się uczniów wraz z opiekunami pomiędzy salami wykładowymi, laboratoriami i pracowniami.
Zajęcia realizowane w ramach projektu na Uniwersytecie Opolskim są dla uczniów bezpłatne. Zapewniony jest dowóz i powrót do szkół. Podczas pobytu uczniowie otrzymają posiłek .
Przewiduje się niespodzianki, które uatrakcyjnią dodatkowo uczniom realizację procesu dydaktyczno-wychowawczego.
Uczniowie uczestniczący w tych zajęciach mają stanowić zalążek do odkrywania talentów w dziedzinach humanistycznych i ścisłych.
Udział w zajęciach odbędzie się wg następującego kryterium:
szkoły A – liczba uczniów do 70 – udział w zajęciach na uczelni - 15 uczniów
szkoły B – liczba uczniów 70 – 130- udział w zajęciach na uczelni - 20 uczniów
szkoły C – liczba uczniów powyżej 130 - udział w zajęciach na uczelni - 32 uczniów
Koordynator zadania: Grażyna Jurowicz