Komiks

ZACZAROWANY ŚWIAT NAUKI
czytaj nasz komiks!

Szanowni Państwo,

W związku z kontynuacją projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii chcemy zaproponować wyjazd edukacyjny dla uczniów klas III i IV do pracowni Zaczarowanego Świata w Opolu.
W tym działaniu oferujemy realizację zajęć edukacyjnych zgodnych z podstawę programową, ukierunkowanych na zagadnienia matematyczno-przyrodnicze.

W ramach wyjazdu zapewniamy:

  • zajęcia edukacyjne w pracowniach Zaczarowanego Świata, Opole Dubois
  • posiłki (śniadanie, obiad, podwieczorek na drogę),
  • przejazd autokarowy spod szkoły,
  • upominek edukacyjny.

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele szkół/placówek oświatowych województwa opolskiego!
Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji zwraca się do Państwa z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety. Celem niniejszej ankiety jest zbadanie potrzeb nauczycieli w zakresie dokształcania i doskonalenia zawodowego.
Wyniki diagnozy pozwolą na opracowanie przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji oferty szkoleniowej dla nauczycieli województwa opolskiego, wychodzącej naprzeciw Państwa oczekiwaniom.

Pismo przewodnie zobacz>>
Ankieta wypełnij>>

Informujemy, iż na Platformie Projektowej dostępny jest film - multimedialna instrukcja obsługi skrzynek EkoBadacza. Instrukcję opracował i zaprezentował dr Mariusz Głowacki. Zachęcamy do zapoznania się!
Przejdź do platformy>>

Tegoroczna edycja konkursu była organizowana po raz pierwszy na Opolszczyźnie (kto wie czy nawet nie w Polsce ;-) ) w siedzibie Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu w ramach projektu finansowanego z UE pn. „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”. W ramach tego projektu do szkół zostały zakupione specjalne zestawy programowalnych klocków lego WEDO, dzięki którym możliwe było prowadzenie w szkołach dodatkowych, specjalnych zajęć z budowania i programowania, a co za tym idzie - zorganizowania takich zawodów i na taką skalę. Konkurs przeprowadzony został 2 etapowo. Eliminacje szkolne, w ramach których wyłoniona została 1 drużyna 2 osobowa, a następnie finał wojewódzki. W konkursie mogły brać udział drużyny max. 2 osobowe ze szkół podstawowych woj. opolskiego biorących udział w projekcie FSNiT. Zadaniem drużyn w finale było zbudowanie 3 konstrukcji z klocków Lego WEDO oraz zaprogramowanie ich według wytycznych w darmowym środowisku Scratch. W zadaniu 1 drużyny musiały zbudować z dołączonej instrukcji w jak najkrótszym czasie samolot i zaprogramować go według otrzymanego schematu. Natomiast w 2 kolejnych zadaniach tj.: „dźwig” oraz „plac zabaw” uczestnicy tworzyli na czas konstrukcje według własnych autorskich rozwiązań, programując je tak, by działały zgodnie z założeniami i z wykorzystaniem odpowiednich czujników.

Czytaj więcej...

Fascynujący Świat Nauki w ramach targów Edu Opole 2015 zaprezentował sześć pracowni, w których przez cały okres trwania imprezy odbywały się zajęcia niecodzienne, niezwykłe i pasjonujące:

Pracownia - Roboticum
Temat zajęć: Świat robotów programowalnych. Zaprezentowano zestawy wraz z oprogramowaniem robotów: (Lego WeDo; Roborobo; Lego Mindstorms EV3; pokaz możliwości Fly CamOne HD)
    
Pracownia - Instrumentarium
Temat zajęć: Od akustyki do elektroniki. Przedstawiono zagadnienia z kompozycji i realizacji dźwięków w programie "Garage Band"; zajęcia rytmiczne- bum-bum rurki.
    
Pracownia - Humanicum
Temat zajęć: Tajemnice zmysłów – wzrok. W programie zajęć zaprezentowano m.in. budowę i funkcjonowanie oka, świat barw.
    
Pracownia - Ecologicum
Temat zajęć: Ekologia czyli o wzajemnych zależnościach. W programie zajęć poruszano tematykę m.in. Jak zobaczyć powietrze? Bardzo jasny ogień. Tajemnicza woda
    
Pracownia – Architecturium
Temat zajęć: Buduj z głową – odkrywanie architektury. W programie zajęć było m.in. tworzenie projektów i konstrukcji z klocków piankowych, plac budowy, praca architekta
    
Pracownia - Mobilne planetarium astronomiczne
Temat zajęć: Wszechświat wokół nas. W ramach zajęć odbyły się m.in. pokazy filmów w mobilnym planetarium, symulacja nieba nad Opolem, narzędzia i pomoce astronomiczne

Warto odnotować, że nasze stoiska/pracownie odwiedziło ponad 800 osób! Każdy dla siebie znalazł coś interesującego...

Od poniedziałku 02.02.2015 rozpoczęło się kolejne działanie w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”, czyli wyjazdy edukacyjne do Krasiejowa.
Jako pierwsze przyjechały dzieci z powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko – kozielskiego, prudnickiego i strzeleckiego. 
Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a przewodnicy w ciekawy sposób przekazywali wiedzę na tematy związane z ewolucją człowieka.
Dzieci mogły odkryć tajemnice głębin morskich w prehistorycznym oceanarium, jak również pooglądać, a nawet dotknąć cennych skamieniałości wydobytych na terenach Polski, jak i egzemplarze z różnych zakątków Świata. Codziennie uczestnicy rozpoczynają od pysznego śniadania, a po intensywnym zwiedzaniu czeka na każdego ciepły i pachnący obiad. Na pożegnanie w autokarze czeka miła niespodzianka, która będzie przypominała na co dzień o fascynującej wycieczce edukacyjnej do Krasiejowa.

Więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii >>

   

4 grudnia 2014 w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu odbył się Mikołajkowy Festiwal Fascynującej Piosenki, podczas którego wyłonieni zostali najlepsi wykonawcy i najciekawsze piosenki  o projekcie.

 A oto laureaci, którym przyznano nagrody:

Nagrodę GRAND PRIX otrzymał zespół z PSP w Łubnianach w składzie: Wanessa Mocza, Julia Szymańska, Julia Grala-PSP w Łubnianach


W kategorii klas I-III
Miejsce I zajęła Oliwia Podgórni z PSP w Czepielowicach

Miejsce II zajął zespół z PSP w Głuchołazach w składzie: Julia Gracz, Julia Borecka, Weronika Radoń, Oliwia Podkomórka, Amelia Buska

Miejsce III zajęła Wanda Szoma z SOSW w Grodkowie

Przyznano również  wyróżnienia:
1. Zespół z PSP w Turzy w składzie: Maksymilian Tomala, Elżbieta Cytera, Lukas Obst, Kajetan Mrugała, Daria Feliks

2. Bartosz Dorosiewicz z PSP nr 28 w Opolu

3. Anna Czercowy z PSP nr 2 w Opolu


W kategorii klas IV-VI
Miejsce I zajęła Milena Krzyścin z PSP w Brynicy

Miejsce II zajęła Patrycja Dorosiewicz z PSP nr 28 w Opolu

Miejsce III zajął zespół z PSP w Karłowicach Wielkich w składzie: Emilia Berini, Kornela Derkacz, Kacper Derkacz, Gabriela Ciesielska

Przyznano również  wyróżnienia:
1. Zespół z PSP nr 10 w Nysie w składzie: Mikołaj Dumanowski, Roksana Klubkowska, Marta Skorubska, Mateusz Gach, Andrea Mazur

2. Julia Koziołek oraz Wiktoria Zielińska z PSP w Kowalach


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wygranej, ale również wspaniałych pomysłów i wielkich talentów! Nauczycielom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie dzieci do konkursu i finału!
Dzięki Wam nie było takich wspaniałych piosenek o naszym projekcie. Dziękujemy!

Zaczarowany Świat w Mosznej odwiedził Mikołaj. Ba, nawet dwa! Kto wie dlaczego?
Nie obyło się oczywiście bez choinki i prezentów... Czuć, że idą święta!

Już jest! Nowy numer naszego komiksu Zaczarowany Świat Nauki!
Czas na podsumowanie naszych spotkań...

Koniecznie przeczytaj!

 

W dniu 20 września 2014 r. w zespole pałacowo-parkowym w Mosznej odbył się Festiwal Nauki pn. Zobacz – Sprawdź - Zrozum, organizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu w ramach realizowanego przez nas projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Wzięło w nim udział blisko 600 uczniów wraz z opiekunami  z 12 szkół podstawowych Opolszczyzny.

Czytaj więcej...

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2015/2016 składamy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia spokojnej i satysfakcjonującej pracy, wytrwałości i wyrozumiałości.

Wszystkim uczniom, a szczególnie tym, którzy dzisiaj rozpoczynają przygodę z nauką, życzymy aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie sukcesów, a szkoła była dla Was tym miejscem do którego z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.

Wszystkim zaś rodzicom i opiekunom uczniów, życzymy cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych podopiecznych.

Niech projekt Fascynujący Świat Nauki i Technologii przyczyni się do pogłębienia wiedzy, pozwoli z większym zainteresowaniem patrzeć na otaczający nas świat, a zdobyte doświadczenie pomoże w osiąganiu życiowych celów!

Pracownicy projektu

Każdego roku w Unii Europejskiej ok. 500 000 umiera na skutek nagłego zatrzymania krążenia. Ta liczba mogłaby być wielokrotnie niższa, gdyby wiedza na temat ratowania życia była bardziej powszechna.
Dlatego firma szkolenia-BHP24.pl opracowała edukacyjną grę internetową "pierwsza pomoc", poświęconą ratowaniu życia ludzkiego w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Gra i informacje o prowadzonej akcji edukacyjnej zostały opublikowane na kilkuset stronach internetowych organizacji, szkół i instytucji.
Dodatkowo, w ramach cyklu darmowych filmów edukacyjnych dotyczących pierwszej pomocy, dostępnych jest kilkanaście filmów instruktażowych. Zobacz>>

Do paczek dołączony będzie protokół przekazania (2 egzemplarze). Jeden egzemplarz protokołu (po podpisaniu) należy zwrócić kurierowi drugi pozostaje w szkole. Procedura wygląda tak samo jak we wcześniejszych odbiorach.
Kurierzy będą dostarczać paczki do szkół w dni robocze w godzinach od 8:00 do 15:00.
Szkoły nie ponoszą żadnych kosztów dostawy, zostało to sfinansowane ze środków projektowych.

 

W dniu 30 maja 2014r. o godz. 16:00 w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki  odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na projekt plakatu edukacyjnego z astronomii. Łącznie na konkurs wpłynęło ponad 100 prac uczniów klas IV-VI szkół podstawowych biorących udział w projekcie „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”. Wszyscy obecni nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie zaprezentowali swoje prace, krótko opowiadając o idei i historii powstania projektu plakatu.

 

Czytaj więcej...

Z przyjemnością informujemy, że 12.05.2014r. nastąpiła inauguracja zajęć edukacyjnych w ramach działania Zaczarowany Świat III w Zamku w Mosznej!
Do dyspozycji uczestników zajęć oddaliśmy trzy pracownie eksperymentalno-doświadczalne:

  • Architecturium
  • Lucemium
  • Energium 

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
W związku z wyjazdami uczniów do pracowni eksperymentalnych Zaczarowanego Świata zwracamy się z uprzejmą prośbą o zabieranie ze sobą obuwia zamiennego.
Za zrozumienie - z góry serdecznie dziękujemy.

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Dyrektorzy, Liderzy i Nauczyciele

Z przyjemnością informujemy, że do udziału w projekcie "Fascynujący Świat Nauki i Technologii" zostało zgłoszonych już 47449 uczniów szkół podstawowych z województwa opolskiego. Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania Rodzicom za zaufanie jakim nas obdarzyli. Dziękujemy także bardzo serdecznie Dyrektorom szkół, Liderom i Nauczycielom, za pracę i trud włożony w realizację projektu, bez których nie bylibyśmy w stanie udźwignąć zadań na rzecz uczniów.

Jednocześnie zapewniamy, że wkładamy ze swojej strony maksimum wysiłku, aby wszystkie działania wykonać jak najlepiej. Informujemy także, że do chwili obecnej już kilka tysięcy dzieci odbyło zajęcia eksperymentalno-doświadczalne oraz, że właśnie rozpoczynamy wyjazdy na Uczelnie a także do Instytucji Kultury, Gospodarstw Edukacyjnych. Wiele szkół przystąpi już niedługo do wstępnych badań przesiewowych uczniów.

Szanowni Państwo
W związku z działaniami projektowymi i realizacją wyjazdów edukacyjnych uczniów do pracowni eksperymentalnych uprzejmie prosimy o przestrzeganie godzin wyjazdów autokaru spod szkoły na wskazane zajęcia. Projekt związany jest postanowieniami umowy przewozowej, a w niej wskazanymi godzinami odjazdów spod szkoły i spod pracowni w drogę powrotną. Niedostosowanie się do wskazanych godzin skutkuje karami umownymi co wiążę się z nie kwalifikowalnością kosztów projektowych, dlatego też serdecznie prosimy o dostosowanie się do wymogu punktualności. Jednocześnie prosimy również o branie pod uwagę przy planowaniu godzin wyjazdów spod szkół panujące warunki atmosferyczne.
Liczymy na zrozumienie.

Z poważaniem
Zespół Projektowy FŚNiT 

Informujemy, że platforma projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii została udostępniona nauczycielom. Do nauczycieli wysłano wiadomości o sposobie zalogowania się. Osoby do których nie dotarły wiadomości proszone są o kontakt z Liderem.

Poniżej publikujemy harmonogram wyjazdów planetariów w najbliższym okresie.

Czytaj więcej...

 

Tematy zajęć „Wszechświat w pigułce” w mobilnym planetarium

I etap edukacyjny (klasy I-III), 45 min.

Tematyka zajęć:

  • Obserwacje Słońca (jeśli  pogoda na to pozwala) za pomocą teleskopu słonecznego, przyswajanie wiadomości na temat zjawisk zachodzących na powierzchni Słońca.
  • Obserwacja promieni słonecznych za pomocą siatki dyfrakcyjnej - poznawanie barw składowych światła widzialnego, badanie promieni słonecznych za pomocą detektora UV.
  • Prezentacja filmu popularno-naukowego na temat budowy i zjawisk Układu Słonecznego.
  • Prezentacja „Niebo z moich stron” z wykorzystaniem programu Stellarium.

Uczeń:

  • obserwuje i prowadzi proste doświadczenia przyrodnicze, analizuje je i wiąże przyczynę ze skutkiem;
  • wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku;
  • zna wpływ światła słonecznego na cykliczność życia na Ziemi.

II etap edukacyjny (klasy IV-VI), 45 min.

Tematyka zajęć:

  • Obserwacje Słońca (jeśli  pogoda na to pozwala) za pomocą teleskopu słonecznego, przyswajanie wiadomości na temat zjawisk zachodzących na powierzchni Słońca, obserwacje przyrody za pomocą lornetki i lunety.
  • Prezentacja filmu popularno-naukowego na temat budowy i zjawisk Układu Słonecznego.
  • Prezentacja „Niebo z moich stron” z wykorzystaniem programu Stellarium.
  • Wykorzystanie podręcznych pomocy (obrotowa mapa nieba, nomogram faz księżyca, tablet z oprogramowaniem astronomicznym, atlas nieba) do identyfikacji obiektów i ustalania czasu zjawisk astronomicznych.

Uczeń:

  • podaje przykłady urządzeń ułatwiających obserwację przyrody (lupa, mikroskop, lornetka), opisuje ich zastosowanie, posługuje się nimi podczas prowadzonych obserwacji;
  • obserwuje wędrówkę Słońca w ciągu doby,  miejsca wschodu, górowania i zachodu Słońca w zależności od pory roku, wskazuje zależność między wysokością Słońca, a długością cienia;
  • wymienia nazwy planet Układu Słonecznego i porządkuje je według odległości od Słońca;
  • wyjaśnia założenia teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika;
  • odnajduje zależności między ruchem obrotowym Ziemi, a zmianą pór dnia;
  • wykazuje zależność między ruchem obiegowym Ziemi, a zmianami pór roku.

Kontakt:

Planetarium Orion (powiat Krapkowice, Prudnik, Nysa, Głubczyce, Brzeg) - Marek Więckiewicz: 727 707 862
Planetarium Vega (powiat Namysłów, Opole, Olesno, Kluczbork, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie) - Arkadiusz Śpiewok: 727 707 875
Stanisław Rożniatowski (koordynacja wyjazdów i warunki techniczne zajęć) – 600 344 621

Do pobrania:

Wymagania techniczne zajęć w mobilnym planetarium w szkole pobierz>>

Tematyka zajęć „Wszechświat w pigułce” dla I i II etapu kształcenia pobierz>>

Zobacz harmonogram wyjazdów planetariów>>

Polecamy:

http://astro.rcre.opolskie.pl/

https://www.facebook.com/astrorcre

 

Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu opracowało anonimowe ankiety, których wyniki będą nam niezbędne w zaplanowaniu przez nasz Ośrodek dedykowanych dla Państwa form dokształcania i doskonalenia zawodowego.
Uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiet, które zajmie około 30 sekund.

Czytaj więcej...

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com