Masz pytanie?

77 404-75-92

Informacje i zgłoszenia do projektu

Liczba szkół w projekcie:

379zobacz pełną listę >>


Uczestnicy projektu

Platforma badawcza

Badania FŚNiT


Platforma diagnozy uczniów

Platforma edukacyjna

Platforma FŚNiT


Zadania dla nauczycieli i liderów

 

Komiks

ZACZAROWANY ŚWIAT NAUKI
czytaj nasz komiks!

Fotogalerie

Zapraszamy do udziału w konkursie

„FASCYNACJE EKSPERYMENTALNE MŁODEGO NAUKOWCA”

organizowanym w ramach Projektu „Fascynujący świat nauki i technologii
realizowanego  przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji W Opolu.

ZAŁOŻENIA KONKURSU
Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów praktycznymi aspektami nauki. Zadaniem uczniów jest opracowanie oraz przeprowadzenie eksperymentu na wybranej lekcji lub zajęciach pozalekcyjnych. Opracowane eksperymenty powinny być przygotowane w oparciu o zapisy podstawy programowej dla poszczególnych etapów edukacyjnych.

Cele szczegółowe:

  • rozszerzenie zainteresowań wybranymi dziedzinami nauki,
  • umiejętność stosowania wiedzy w praktyce,
  • rozwijanie kompetencji kluczowych,
  • umiejętność wyszukiwania, przetwarzania i selekcji informacji,
  • kształtowanie wyobraźni, logicznego myślenia, argumentowania i wnioskowania.

Pobierz regulamin i dokumentację konkursową (.pdf) >>

Osobą kontaktową w sprawach konkursu jest pan Łukasz Snela This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tegoroczna edycja konkursu była organizowana po raz pierwszy na Opolszczyźnie (kto wie czy nawet nie w Polsce ;-) ) w siedzibie Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu w ramach projektu finansowanego z UE pn. „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”. W ramach tego projektu do szkół zostały zakupione specjalne zestawy programowalnych klocków lego WEDO, dzięki którym możliwe było prowadzenie w szkołach dodatkowych, specjalnych zajęć z budowania i programowania, a co za tym idzie - zorganizowania takich zawodów i na taką skalę. Konkurs przeprowadzony został 2 etapowo. Eliminacje szkolne, w ramach których wyłoniona została 1 drużyna 2 osobowa, a następnie finał wojewódzki. W konkursie mogły brać udział drużyny max. 2 osobowe ze szkół podstawowych woj. opolskiego biorących udział w projekcie FSNiT. Zadaniem drużyn w finale było zbudowanie 3 konstrukcji z klocków Lego WEDO oraz zaprogramowanie ich według wytycznych w darmowym środowisku Scratch. W zadaniu 1 drużyny musiały zbudować z dołączonej instrukcji w jak najkrótszym czasie samolot i zaprogramować go według otrzymanego schematu. Natomiast w 2 kolejnych zadaniach tj.: „dźwig” oraz „plac zabaw” uczestnicy tworzyli na czas konstrukcje według własnych autorskich rozwiązań, programując je tak, by działały zgodnie z założeniami i z wykorzystaniem odpowiednich czujników.

Czytaj więcej...

Już jest! Nowy numer naszego komiksu Zaczarowany Świat Nauki!
Czas na podsumowanie naszych spotkań...

Koniecznie przeczytaj!

Fascynujący Świat Nauki w ramach targów Edu Opole 2015 zaprezentował sześć pracowni, w których przez cały okres trwania imprezy odbywały się zajęcia niecodzienne, niezwykłe i pasjonujące:

Pracownia - Roboticum
Temat zajęć: Świat robotów programowalnych. Zaprezentowano zestawy wraz z oprogramowaniem robotów: (Lego WeDo; Roborobo; Lego Mindstorms EV3; pokaz możliwości Fly CamOne HD)
    
Pracownia - Instrumentarium
Temat zajęć: Od akustyki do elektroniki. Przedstawiono zagadnienia z kompozycji i realizacji dźwięków w programie "Garage Band"; zajęcia rytmiczne- bum-bum rurki.
    
Pracownia - Humanicum
Temat zajęć: Tajemnice zmysłów – wzrok. W programie zajęć zaprezentowano m.in. budowę i funkcjonowanie oka, świat barw.
    
Pracownia - Ecologicum
Temat zajęć: Ekologia czyli o wzajemnych zależnościach. W programie zajęć poruszano tematykę m.in. Jak zobaczyć powietrze? Bardzo jasny ogień. Tajemnicza woda
    
Pracownia – Architecturium
Temat zajęć: Buduj z głową – odkrywanie architektury. W programie zajęć było m.in. tworzenie projektów i konstrukcji z klocków piankowych, plac budowy, praca architekta
    
Pracownia - Mobilne planetarium astronomiczne
Temat zajęć: Wszechświat wokół nas. W ramach zajęć odbyły się m.in. pokazy filmów w mobilnym planetarium, symulacja nieba nad Opolem, narzędzia i pomoce astronomiczne

Warto odnotować, że nasze stoiska/pracownie odwiedziło ponad 800 osób! Każdy dla siebie znalazł coś interesującego...

Szanowni Państwo,
Jest nam niezmiernie miło ogłosić wyniki Konkursu z wykorzystaniem „Skrzynki Ekobadacza”.
Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że była to okazja do odkrywania Waszych zdolności naukowych i wykorzystania umiejętności pracy w zespołach. Życzymy dalszych działań z wykorzystaniem „Skrzynki Ekobadacza” i satysfakcji z poznawania świata.

Poniżej przedstawiamy listę Zwycięzców, którzy wygrali nagrody w naszym konkursie.

Zobacz >>

Od poniedziałku 02.02.2015 rozpoczęło się kolejne działanie w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”, czyli wyjazdy edukacyjne do Krasiejowa.
Jako pierwsze przyjechały dzieci z powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko – kozielskiego, prudnickiego i strzeleckiego. 
Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a przewodnicy w ciekawy sposób przekazywali wiedzę na tematy związane z ewolucją człowieka.
Dzieci mogły odkryć tajemnice głębin morskich w prehistorycznym oceanarium, jak również pooglądać, a nawet dotknąć cennych skamieniałości wydobytych na terenach Polski, jak i egzemplarze z różnych zakątków Świata. Codziennie uczestnicy rozpoczynają od pysznego śniadania, a po intensywnym zwiedzaniu czeka na każdego ciepły i pachnący obiad. Na pożegnanie w autokarze czeka miła niespodzianka, która będzie przypominała na co dzień o fascynującej wycieczce edukacyjnej do Krasiejowa.

Więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii >>

   

4 grudnia 2014 w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu odbył się Mikołajkowy Festiwal Fascynującej Piosenki, podczas którego wyłonieni zostali najlepsi wykonawcy i najciekawsze piosenki  o projekcie.

 A oto laureaci, którym przyznano nagrody:

Nagrodę GRAND PRIX otrzymał zespół z PSP w Łubnianach w składzie: Wanessa Mocza, Julia Szymańska, Julia Grala-PSP w Łubnianach

W kategorii klas I-III
Miejsce I zajęła Oliwia Podgórni z PSP w Czepielowicach
Miejsce II zajął zespół z PSP w Głuchołazach w składzie: Julia Gracz, Julia Borecka, Weronika Radoń, Oliwia Podkomórka, Amelia Buska
Miejsce III zajęła Wanda Szoma z SOSW w Grodkowie

Przyznano również  wyróżnienia:
1. Zespół z PSP w Turzy w składzie: Maksymilian Tomala, Elżbieta Cytera, Lukas Obst, Kajetan Mrugała, Daria Feliks
2. Bartosz Dorosiewicz z PSP nr 28 w Opolu
3. Anna Czercowy z PSP nr 2 w Opolu

W kategorii klas IV-VI
Miejsce I zajęła Milena Krzyścin z PSP w Brynicy
Miejsce II zajęła Patrycja Dorosiewicz z PSP nr 28 w Opolu
Miejsce III zajął zespół z PSP w Karłowicach Wielkich w składzie: Emilia Berini, Kornela Derkacz, Kacper Derkacz, Gabriela Ciesielska

Przyznano również  wyróżnienia:
1. Zespół z PSP nr 10 w Nysie w składzie: Mikołaj Dumanowski, Roksana Klubkowska, Marta Skorubska, Mateusz Gach, Andrea Mazur
2. Julia Koziołek oraz Wiktoria Zielińska z PSP w Kowalach

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wygranej, ale również wspaniałych pomysłów i wielkich talentów! Nauczycielom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie dzieci do konkursu i finału!
Dzięki Wam nie było takich wspaniałych piosenek o naszym projekcie. Dziękujemy!

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com