Działalność edukacyjną w Nadleśnictwie Opole prowadzi się na przestrzeni powyżej dekady. W związku z tym pracownicy posiadają ogromne doświadczenie w pracy z odbiorcami we wszystkich kategoriach wiekowych (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne, średnie, wyższe a nawet zorganizowane grupy emerytów) oraz pochodzących z różnych środowisk. Duże zainteresowanie obszarami leśnymi mieszkańców granic administracyjnych Nadleśnictwa Opole miało wpływ na podjęcie decyzji o utworzeniu ZIELONEGO CENTRUM EDUKACYJNEGO. Przedsięwzięcie to umożliwiło prowadzenie zajęć na szeroką skalę. Z usług edukacyjnych Nadleśnictwa Opole korzysta rocznie nawet do 4 tysięcy odwiedzających. Wiedza przekazywana jest w sposób dostępny i dostosowany do poszczególnych grup odbiorców. Obejmuje tematykę taką jak: funkcjonowanie ekosystemów leśnych i zależności w nich panujących, formy ochrony przyrody i zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska przez działalność ludzką oraz czynniki naturalne.

CELE PROGRAMU
a) Kształtowanie świadomości ekologicznej wśród społeczności.
b) Przedstawienie, że leśnictwo to nie tylko natura pozostawiona bez opieki, ale szereg zabiegów gospodarczych oraz procesów technologicznych.
c) Umożliwienie wzbogacenia programu nauczania przedmiotów przyrodniczych o szczegółowe wiadomości z zakresu otaczającej natury.
d) Pokazać prawdziwą rolę leśników w prowadzeniu gospodarki leśnej.
e) Zachęcenie społeczeństwa do częstszego obcowania z przyrodą.
f) Propagowanie postawy współczesnego człowieka żyjącego w zgodzie z naturą oraz dbałości o wspólne dobro, jakim są lasy.

STANOWISKA PROWADZENIA PRZEDSIĘWZIĘCIA O CHARAKTERZE NAUKOWO- TECHNOLOGICZNYM
Stanowiska prowadzenia zajęć dydaktycznych w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii zlokalizowane są na terenach Nadleśnictwa Opole. A także w jednostkach wspomagających, jakimi są: N. Kluczbork, N. Kup, N. Tułowice, N. Strzelce Opolskie, N. Prudnik. Stwarza to udogodnienie pod względem komunikacyjnym gdyż rozmieszczenie wyżej wymienionych jednostek znajduje się w obrębie województwa opolskiego. Dzięki czemu ułatwia to szybkie przetransportowanie grupy do Nadleśnictwa usytuowanego najbliżej danej szkoły.
Ponadto możliwość prowadzenia zajęć w różnych placówkach wpływa korzystnie na zróżnicowanie programu edukacyjnego. Jako, że każde Nadleśnictwo posiada swoją specyfikę, istnieje możliwość poznania odmiennego charakteru danych siedlisk jak i różnych rodzajów prowadzonej działalności na danym terenie.

Nadleśnictwo Opole oraz jednostki wspomagające posiadają szereg obiektów infrastruktury specjalnie przystosowanej do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu edukacji przyrodniczo- ekologicznej. Są to:

Specjalna przystosowana Izba Edukacyjna w Nadleśnictwie Opole. Są to pomieszczenia wyposażone w eksponaty związane z gospodarką leśną, łowiecką. Znajdują się tu zbiory zarówno zwierząt, roślin, przykładowych narzędzi, jak i inne przyrządy służące zobrazowaniu pracy leśników. Dodatkowym wyposażeniem Sali wykładowo- wystawowej są multimedia takie jak: odtwarzacze służące projekcji filmów poglądowych, projektory do wyświetlania zdjęć i prezentacji oraz sprzęt Hi- Fi do organizowania słuchowisk. Atutem pomieszczenia jest ogrzewanie, oświetlenie, zaplecze sanitarne i kuchenne, co daje możliwość przeprowadzania warsztatów w każdych warunkach pogodowych. Ponadto obiekt posiada podjazdy i windy dostosowane do poruszania się osób niepełnosprawnych.

Ścieżki i szlaki przyrodnicze w opolskich jednostkach LP. Są to wyznaczone trasy przebiegające przez najciekawsze i najcenniejsze tereny w lasach Opolszczyzny. Wykorzystuję się je do prowadzenia aktywnych zajęć terenowych z grupami odbiorców. Wzdłuż ścieżek umieszczone zostały tablice informacyjne, dzięki czemu słuchacz ma możliwość na żywo zaobserwowania, czym charakteryzuje się dany fragment lasu, jakie w nim można spotkać zwierzęta, rośliny oraz inne organizmy ekosystemu leśnego. Tym samym uczestnik może dostrzec bieżące zmiany w siedliskach leśnych, spowodowane sezonowością, zagrożeniami, działalnością człowieka oraz formą ochrony przyrody.

Szlaki przyrodnicze wykorzystuje się do organizacji rajdów pieszych, wycieczek rowerowych i konnych, łącząc w sobie naukę poprzez aktywność fizyczną.

Ścieżka „Zielona Szkoła” w Krasiejowie (N. Opole)- jest usytuowana w urokliwym parku dendrologicznym. Park tworzą rozmaite gatunki drzew i krzewów, stanowiące ozdobę przepływającej tam rzeki Mała Panew. Infrastruktura ścieżki to tablice informacyjne, ławki, miejsca odpoczynku. Umiejscowienie ścieżki w parku sprzyja spacerom, bądź innym formom odpoczynku.

Miejsca odpoczynku, wiaty leśne. Są to drewniane konstrukcje usytuowane na wolnym powietrzu. Składają się z takich elementów jak: ławy, stoły, zadaszenie. Położone w malowniczych terenach sprzyjają zrelaksowaniu się poprzez obcowanie z naturą. Lekcje pod wiatami mogą odbywać się w formie wykładów, zawodów, konkursów i innych zabaw. Dodatkowo każda wiata wyposażona jest w tablice informacyjne. Istnieje możliwość zorganizowania posiłku w formie ogniska pod opieką leśniczego.

Pokazowe zagrody zwierząt. Zagrody znajdują się na terenie Nadleśnictw Opole i Kluczbork. Woilery te zostały stworzone w celu pomocy zwierzętom, które ucierpiały w kolizjach drogowych i innych okolicznościach, bądź nielegalnie przetrzymywanej przez ludzi. Zwierzęta mają zapewnioną stałą opiekę weterynaryjną oraz przystosowywane są do powrotu do naturalnych siedlisk. Ośrodek stwarza możliwość obserwacji typowych przedstawicieli fauny polskiej i europejskiej np. dziki, sarny, jelenie i daniele.

Szkółki leśne w Nadleśnictwie Opole i Nadleśnictwie Prudnik. Jest to miejsce produkcji sadzonek drzew leśnych. Główną tematyką zajęć na terenie szkółki jest jeden z działów gospodarki leśnej- hodowla lasu. Uczniowie mają możliwość prześledzenia poszczególnych etapów rozwoju roślin drzewiastych (od nasiona do sadzonki), na który składa się szereg procesów technologiczno- przyrodniczych. Wśród uczniów największym zainteresowaniem jest możliwość obserwacji maszyn wykorzystywanych do prac szkółkarskich. Poza obszarem prowadzenia gospodarki hodowlanej na szkółkach znajdują się obiekty administracyjne, posiadające pełen węzeł sanitarny oraz infrastrukturę gastronomiczną w postaci wiaty, ław, stołów, paleniska.

Wyłuszczarnia nasion w Nadleśnictwie Kluczbork. Jest to jednostka wyspecjalizowana w pozyskiwaniu nasion oraz ich odpowiednim przygotowaniem. Nasiona poddawane są między innymi procesom wstępnej selekcji, wyeliminowaniu nasion zepsutych, sortowaniu, oczyszczeniu, suszeniu a następnie pakowaniu. Dopiero po całym szeregu zabiegów nasiona są przygotowane do wysiewów. Jest to kolejna okazja uzupełnienia wiedzy z zakresu hodowli lasu z uwzględnieniem aspektów technologii w lasach. Odwiedzający wyłuszczarnię mają możliwość na żywo obserwować pracę specjalistów służby leśnej.

Zakład Ochrony Lasu przy Nadleśnictwie Opole. Jest to jednostka ściśle naukowa, zajmująca się dokładnym badaniem czynników chorobotwórczych naszych lasów. Analizowanymi czynnikami w ZOL-u są: niedobory związków mineralnych, owady pasożytnicze oraz grzyby patogeniczne. Uczestnicy lekcji w tej placówce mają możliwość obserwacji tych organizmów przez mikroskopy, ponad to ZOL dysponuje zbiorami owadów zagrażających zasobom leśnym naszego kraju.

Park dendrologiczny „Lipno” w Nadleśnictwie Tułowice. W parku zgromadzone zostały imponujących rozmiarów gatunki drzew i krzewów będące zarówno przedstawicielami rodzimymi oraz introdukowanymi. Do najciekawszych roślin obcego pochodzenia zaliczyć można: Tulipanowiec amerykański, Cypryśniki, Choina kanadyjska oraz pokaźną kolekcję Różaneczników. Na terenie obiektu znajdują się punkty widokowe na Tułowickie stawy oraz drewniana wiata. Stawy tułowickie stanowią świetną okazję do przeprowadzenia zajęć z ornitologii, ze względu na liczne populacje ptactwa wodnego.

Galeria artystyczna przy Izbie edukacyjnej w Nadleśnictwie Kup. Jest nietypowym obiektem w jednostkach Lasów Państwowych. Odbywają się tutaj wystawy oraz wernisaże prac artystycznych malarzy i rzeźbiarzy o tematyce leśnej i łowieckiej. Zwraca uwagę na kulturotwórczą rolę lasów. Ponadto wizyta w galerii umożliwia obcowanie zarówno z naturą jak i sztuką. Dostarcza również dowodów, że las dla leśników to nie tylko miejsce pracy, ale również inspiracji.

 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com