OPIS GOSPODARSTWA:
Gospodarstwo od 1993 roku posiada stały atest ekologiczny, obecnie jest certyfikowane przez AgroBioTest, numer atestu PL-EKO-07-93071. Gospodarstwo spełnia wszystkie wymogi zawarte w Rozporządzeniu Rady (WE) 843/2007 dotyczące produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Właściciele są pionierami rolnictwa ekologicznego w Polsce.

Siedzibą gospodarstwa jest miejscowość Biadacz-Kamienisko, w gminie Kluczbork, powiat Kluczbork, województwo opolskie. Gospodarstwo zlokalizowane jest przy głównej drodze 42/45 na trasie Kluczbork-Gorzów Śląski W niedalekiej odległości od gospodarstwa przepływa rzeka Stobrawa, jest to główny ciek wodny w gminie Kluczbork.

Gospodarstwa spełnia wszystkie wymogi zawarte w prawie unijnym dotyczącym ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt, zachowania bioróżnorodności etc. Powierzchnia całkowita gospodarstwa to 10,51 ha, użytki rolne to 8,93 ha, grunty orne 7,98 ha, powierzchnia trwałych użytków zielonych 0,95 ha, powierzchnia sadów 0,05 ha. W gospodarstwie znajduje się ogród przydomowy z warzywami i kwiatami. W celu zachowania odpowiedniej żyzności i zdrowotności gleby stosuje się płodozmian. Gospodarstwo zajmuje się uprawą roślin i produkcją zwierzęcą, tak zbilansowaną by zapewnić optymalne warunki wzrostu roślin i rozwoju zwierząt. Gospodarstwo jest samowystarczalne paszowo. W gospodarstwie produkowany jest i wykorzystywany rolniczo nawóz organiczny w postaci obornika. Wszystkie odpadki organiczne pochodzące z gospodarstwa są wykorzystywane do produkcji kompostu, który również stanowi ważne źródło nawożenia pól. W gospodarstwie hoduje się odpowiednią ilość zwierząt w stosunku do jego powierzchni. Dzięki zbilansowaniu produkcji zwierzęcej z uprawą rośliną gospodarstwa zapewnia odpowiedni obieg pierwiastków, nie wymaga zakupu pasz oraz nawozów z poza gospodarstwa. Obsada zwierząt: krowa i cielak rasy Jersey, koń, kozy i koziołki, kury, gołębie, koty, pies pasterski rasy owczarek australijski (typ amerykański), który dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu nadaje się do pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi.

Oprócz typowej działalności rolniczej w gospodarstwie prowadzone są działania edukacyjne, których głównym zadaniem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez edukację ekologiczną. Od 1995 roku zaczęły przyjeżdżać do nas osoby chcące nauczyć się podstaw rolnictwa ekologicznego oraz turyści. Na terenie gospodarstwa właściciele organizują kursy podstawowe rolnictwa ekologicznego, szkolenia z zakresu marketingu produktów ekologicznych, oraz warsztaty dla uczniów szkół z terenu województwa opolskiego. W zajęciach biorą udział dzieci szkolne, studenci i konsumenci.

Gospodarstwo zajmuje się również ekoturystyką. Na terenie gospodarstwa prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia produktów ekologicznych oraz od 2011 roku działa atestowana przetwórnia zbóż ekologicznych.


ZAPLECZE TECHNICZNE
Posiadamy ogrodzony hektar ziemi przystosowany do edukacji. Na terenie gospodarstwa znajdują się wybiegi dla zwierząt, które pozwalają obserwować zachowanie zwierząt w naturalnym środowisku. Dzieci mają możliwość pogłaskania i wydojenia kóz oraz obserwacji innych zwierząt gospodarskich. Posiadamy również zadaszoną wiatę na ok. 50 osób, z której korzystamy w trakcie zajęć edukacyjnych. W gospodarstwie znajduje się też staw o powierzchni 30 arów, który służy do poznawania zwierząt i roślin żyjących w środowisku wodnym. Dzieci i młodzież mają możliwość obejrzenia wszystkich maszyn rolniczych i zdobycia wiedzy na temat ich wykorzystania w gospodarstwie. Przedstawienie obiegu pierwiastków w gospodarstwie (p. fosforu i azotu) odbywa się na podstawie kompostu, który znajduje się w gospodarstwie.

Posiadamy dwa pomieszczenia (50 m2 i 45 m2) do prowadzenia zajęć. Wszystkie ogrzewane kominkami i z dostępem do łazienek i zaplecza kuchennego. Posiadamy 4 łazienki do dyspozycji dzieci. Jednorazowo możemy przyjąć 45/50 osób. Zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie wyższe w zakresie: ekonomii ekologicznej, inżynierii ochrony środowiska, języka angielskiego, rolnictwa i fizjoterapii. Iwona Śliczna jest doradcą rolniczym i rolno-środowiskowym. Posiadamy kwalifikacje pedagogiczne (ukończone kursy pedagogiczne). Możemy prowadzić zajęcia w języku angielskim. Istnieje możliwość przygotowania poczęstunku ekologicznego dla uczestników, gdyż posiadamy zaplecze kuchenne i własne produkty ekologiczne. Jesteśmy przygotowani do przyjęcia grup osób niepełnosprawnych.

Wszystkie prowadzone przez nas zajęcia połączone są z praktycznymi ćwiczeniami, dzięki którym ich uczestnicy łatwiej i sprawniej przyswoją wiedzę. Do zajęć są wykorzystane materiały dydaktyczne oraz prezentacje multimedialne. W głównej mierze zajęcia będą opierały się na czynnym udziale uczestników. Mamy żarna, na których dzieci robią mąkę. Bliskość pól pozwala by dzieci nauczyły się rozróżniać zboża i roślinny występujące na łąkach. W gospodarstwie są dwie przydomowe oczyszczalnie ścieków, kocioł na biomasę i kominek ogrzewający drewnem cały dom. 

Nasze gospodarstwo bierze czynny udział w projektach krajowym i międzynarodowych. Obecnie współpracujemy z organizacjami państwowymi i pozarządowymi takimi jak:

  • Agencja Rynku Rolnego (już 3 razy wygraliśmy przetarg na prowadzenie zajęć z edukacji ekologicznej dla uczniów szkół średnich);
  • CDR w Brwinowie (projekt CEKIN)
  • Polski Klub Ekologiczny (projekt BERAS Implementation)- na terenie gospodarstwa znajduje się Centrum Informacji BERAS- centrum informujące o sposobach działań wspomagających ochronę Morza Bałtyckiego (posiadamy ścieżkę dydaktyczną wraz z tablicami)
  • Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział opolski

Posiadamy 14 miejsc noclegowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie prowadzić praktyki dla uczniów szkół rolniczych CEKIN i nauczycieli w ramach projektu „Zielone światło dla szkolnictwa zawodowego. Program doskonalenia praktycznego dla nauczycieli  kształcenia zawodowego kształcących w zawodach związanych z zieloną gospodarką” (Nr projektu: POKL.03.04.03-00-022/12)

Nagrody m.in:

  • 2008 r. najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie opolskim w kategorii „ekologia i środowisko”
  • 2011 r. najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie opolskim w kategorii „:ekologia i środowisko” oraz wyróżnienie na szczeblu krajowym

 

Edukacyjne Gospodarstwo Ekologiczne „Ekostyl”

Iwona i Janusz Śliczni,

Biadacz- Kamienisko 6, 46-233 Bąków

Gmina Kluczbork, powiat Kluczbork

Tel. 77 413 21 66; 504259250

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.ekostylsliczni.pl

 

 

 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com